Kam na bicykli

Cyklobusy v Žilinskom kraji

Ako je to už posledné roky zvykom, aj tento rok Žilinský samosprávny kraj pripravil pre fanúšikov cyklistiky možnosť využiť cyklobusy na dopravu do obľúbených cyklistických lokalít. Tieto sú vzdialené od Žiliny aj niekoľko desiatok kilometrov, a preto cyklisti radi využívajú aj tento spôsob dopravy do daných lokalít aj priamo s ich dvojkolesovými tátošmi. Špeciálne upravené autobusy premávajú priamo zo Žiliny, záujem o ne je z roka na rok vyšší. Autobusy majú špeciálne vlečky, ktoré umožňujú odviezť bicykle. 

zdroj: www.zilina-gallery.sk

Okrem populárnej Novej Bystrice a Terchovskej doliny je možné po novom navštíviť s bicyklom aj Turiec. Cyklotrasy okolo nádrže v Novej Bystrici sú mimoriadne populárne, aj preto kapacita vozíka je pre 24 bicyklov. Lokalita je obľúbená najmä medzi rodinami s deťmi a rekreačnými cyklistami. Cyklotrasa je pomerne nenáročná a poskytuje nádherné prírodné scenérie. Dá sa odtiaľto napojiť aj na Bystrickú magistrálu, ktorá vedie až do Krásna nad Kysucou a ponúka množstvo atrakcií, kde sa dá zastaviť, napríklad "zabudnutá" dedinka Riečnica, kameňolom na ťažbu pieskovca, skanzen vo Vychylovke alebo Kysucká Sixtínska kaplnka. 

Ďalšia lokalita, kam smeruje cyklobus, je Terchovská dolina. Cyklisti sa tu môžu vydať po stopách Juraja Jánošíka, alebo sa vydať na novopostavenú rozhľadňu s krásnym výhľadom na Malú Fatru. Cyklobus tu jazdí s vozíkom s kapacitou 6 miest pre bicykle na základe skúseností z uplynulých rokov. 

Novinka pre tento rok je smerovanie cyklobusu do Turčianskych Teplíc. Turiec poskytuje okolo 415km cykloturistických trás, ktoré vedú dolinami okolo hradov ako Znievsky, Blatnický alebo Sklabinský, alebo aj rozhľadní, kaštielov a vodných zdrojov. K zaujímavostiam tu napríklad patrí aj Turčianska gotická cesta venovaná prevažne sakrálnym pamiatkam regiónu. Trasy sú značené a udržiavané. Kapacita cyklovozíka tu bude pre 24 bicyklov. 

Cyklobusy začnú premávať 11. júna a premávať budú každý víkend a cez sviatky až do 1. októbra. Jazdiť budú aj v piatky a to v termíne medzi 7. júlom a 25. augustom. Cena cestovného lístka je štandardná a príplatok za odvoz bicyklu je vo výške 0,5€ za bicykel. Miestenky je možné zakúpiť cez predpredajným systémom AMSBus na webovej stránke www.amsbus.sk alebo osobne v klientskych centrách SAD Žilina v OC Mirage v Žiline, na autobusovej stanici v Žiline, Martine a Čadci. 

Tu nájdete cestovný poriadok pre cyklobus v Žilinskom kraji.

zdroje: www.zilinskazupa.sk, www.sadza.sk, www.amsbus.sk, www.zilina-gallery.sk